جان نَش

جان نَش اکنون 78 سال دارد و از معروفترین اساتید ریاضیات در دانشگاه پرینستون است. بله جان نش همان نقش اول فیلم ذهن زیبا است که به جای وی راسل کرو بازی می کند. از همان هفتاد سال پیش هم خانواده وی می دانستند که او آینده ای روشن و موفق خواهد داشت. آقای جان نش در بیست سالگی مدرک لیسانس و فوق لیسانس را یکجا اخذ نمود و دو سال بعد یعنی در 22 سالگی درجه دکترا در ریاضی را کسب نمود.

او به معنای واقعی یک نابغه ریاضی است و تئوری های مهم و بحث انگیزی در حوزه ریاضیات و اقتصاد وضع کرد که برایش جوایز متعددی به همراه داشت. در سال 1994 جایزه نوبل اقصاد به وی اعطا شد ، ولی چیزی که از وی یک چهره ممتاز ساخته است نه نبوغ وی در ریاضی ، بلکه استقامت او در مبارزه با بیماری اسکیزوفرنی می باشد.

وی در یادداشتی که برای بنیاد نوبل می نویسد اینچنین می گوید: جان نش صداهایی غیر واقعی را می شنید که او را از خطراتی موهوم حذر می دادند و وادارش می کردند که کارهایی بر خلاف خواسته اش انجام بدهد. رفته رفته بر شدت توهمات افزوده شد و زندگی در آستانه فروپاشی قرار گرفت.

همسرش او را ترک کرد ، کرسی استادی در دانشگاه را از دست داد و در آخر در بیمارستان بستری شد. پزشکان بیماری او را نوعی اسکیزوفرنی هذیانی تشخیص دادند که با افسردگی خفیف و کاهش اعتماد به نفس هراه می شد. در اوایل بیماری وی شروع به مقاومت در برابر درمان می کرد ولی با وخیم تر شدن اوضاع توهماتش ، خود به درمان تن در داد و در یک بیمارستان بستری شد و اکنون بعد از 25 سال توانسته توهماتی که به مغزش سرازیر می شدند را کنترل نماید.

و اما اصل مطلب که هدف من از این نوشته بود این است که آیا جان نش واقعا بیمار بود یا به عنوان یک بیمار معرفی شد؟ این نابغه ریاضی دان دقیقا در حال و هوای پروژه های مخفی مونتیاک ، مونارش و هارپ به این ماجرا گرفتار شد و آیا نمی توان فکر کرد که وی هم همانند آقای پرینستون در پروژه مونتیاک ذهنش شستشو داده شده باشد و بعد چیزهایی را بخاطر آورده باشد که برای افشای پروژه های مخفی آمریکا خطرناک بوده است و آنها تصمیم گرفته اند با پریشان نشان دادن ذهن این مرد نابغه حرف های او را بی اهمیت نشان دهند؟

 

   + مهدی - ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ ; ۱۳٩٠/٧/٩